January 8, 2022

SPORTS ROUNDUP PREPARATION: Area wrestling teams compete at Redwood Riots Invite | News, Sports, Jobs

Photo courtesy of Marshall Wrestling Dylan Louwagie of Marshall poses for a photo after scoring his 125th career win at the Redwood Riots Invite this weekend.

REDWOOD FALLS – Several regional wrestling teams competed at the Redwood Riots over the weekend, with several athletes from the region winning field trips.

Marshal

For Marshall, Tate Condezo placed second in the fall while Dylan Louwagie placed third by decision, Landon Marthaler placed fourth in the fall, Drew Chandler placed fifth in the fall, Tucker Fiene placed seventh in the fall and Dawson Decamp was eighth by decision. Louwagie also won his 125th career victory.

Canby

For Canby, Eli Greenman was third in the fall while Lane Fink was fifth by forfeit and Lincoln Fink was seventh by decision.

United

For United, Kameron Sather was fourth by decision while Daniel Gunlogson was second by decision, Zander Clausen was third in the fall, Dain Mortenson was sixth by forfeit, Holt Larson was is ranked eighth in the fall and Keaton Haas placed second in the fall.

Fulda / MCC

For Fulda / MCC, Christian Kuball placed eighth by decision.

TMB / WWG

For the TMB / WWG, Linkoln Carlson placed second by major decision while Devin Carter placed fourth in the fall, Ayden Horner placed second by decision and Caden Johnson placed first by decision.

Wabasso

For Wabasso, Kayser Harms placed seventh by decision.

Northfield Invitation

NORTHFIELD – The Minneota wrestling team competed in the Northfield Invite on Saturday, placing third with a score of 145. Tri-City United placed first with a score of 182 while Reedsville finished second with a score of 162 , 5.

For Minneota, Peyton Gillind, Chase Johnson, Troy VanKeulen, Kade Lozinski and Jonah Gruenes placed first while Adam DeVlaeminck, Browdy Lozinski and Hudson Scholten placed second, Cael Fier, Alex Depestel and Blake Mead placed fourth, Eli Gruenes, Kyson Arndt, Noah Gorecki and Kaden Lasnetski placed fifth and Quinton Anderson and Sam Myhre placed sixth.

Minneota will compete next Tuesday on the road at TMB at 5 p.m.

Boys basketball

DB 76, RCW 56

RENVILLE – The Dawson-Boyd men’s basketball team defeated Renville West County 76-56 on Saturday.

Keegon Wicht led DB with 17 points while Brayson Boike added 16 and Levi Olson had 13. Boike led in rebounds with 12 while Wicht led in assists with 11.

DB (6-0) will face CMCS on the road Tuesday at 7:15 p.m.

DB 76, RCW 56

DB 29 47 – 76

RCW 27 29 – 56

Score: DB (Wicht 7-21, 0-1 17; Boike 6-17, 3-5 16; Olson 5-11, 0-1 13; Swedzinski 3-9, 0-0 9; Swenson 4-7, 0 -1 8; Hahn 2-3, 0-0 4; Bowen 1-5, 2-2 4; Torke 1-3, 0-0 3; Hjelmeland 1-2, 0-0 2).

Rebounds: DB 49 (Boike 12; Wicht, Hahn, Torke, Olson 6).

Assists: DB 19 (Wicht 11).

Flies: DB 14 (Boike 6; Wicht 2).

Friday

Basketball girl

Minneota 73,

Canby 32

MINNEOTA – The Minneota women’s basketball team defeated Canby 73-32 on Friday.

Natalee Rolbiecki led Minneota with 17 points while McKenna Yost added 16 and Grace Hennen had nine. Ireland Stassen led the rebounds with five while Rolbiecki led the interceptions with five.

Aidyn Bruns led Canby with eight points while Kortney Leppke added seven and Ryann Hansen scored six. Leppke led the rebounds with seven while Elysa Wollum, Leppke and Maya Wente led the assists with two apiece.

Canby (4-2) will face YME at home on Tuesday at 7:15 p.m.

Minneota 73, Canby 32

Canby 18 14 – 32

Minneota 37 36 – 73

Scoring: Minneota (Rolbiecki 6-10, 0-2 17; Yost 5-8, 3-3 16; G. Hennen 3-4, 3-4 9; Arndt 3-9, 1-4 7; Myhre 2-7 0-0 5; Jurrens 2-6, 0-0 4; Stassen 2-7, 0-0 4; Tolk 2-2, 0-0 4; Rost 1-8, 1-2 3; D. Hennen 1- 1, 0-0 3; Moor 0-3, 1-2 1); Canby (Bruns 3-6, 2-3 8; Leppke 3-6, 1-3 7; Hansen 1-5, 3-5 6; Wente 2-2, 0-0 4; Cole 1-2, 1-2 3; Wollum 1-4, 0-2 2; Merritt 1-2, 0-0 2).

Rebounds: Minneota 22 (Stassen 5; G. Hennen, Jurrens 4); Canby 25 (Leppke 7; Hansen 6; Wente 5).

Assists: Minneota 2 (Stassen); Canby 8 (Wollum, Leppke, Wente 2; Nelson, Bruns 1).

Flights: Minneota 24 (Rolbiecki 5; Jurrens, Stassen, Tolk, Yost 4); Canby 6 (Bruns 2; Cole, Hansen, Kockelman, Wente 1).

YME 68, RRC 65

GRANITE FALLS – The Yellow Medicine East women’s basketball team defeated Red Rock Central 68-65 on Friday.

Shelby Mortenson led YME with 21 points while Hannah Stark added 20 and Ruby Bones and Stella Schuler each had 11. Bones led the rebounds with 10 while Yansi Flores led assists with four.

Karli Arkell led RRC with 24 points while Lily Stavnes added 17 and Sondra Rindfleisch had 12. Arkell also led in rebounds with eight while Stavnes led in assists with one.

YME (3-4) will take on WWG on the road today at 7.15pm while RRC (4-4) will face HBC at home on Tuesday at 7.15pm

YME 68, RRC 65

CRR 28 37 – 65

YME 31 37 – 68

Scoring: YME (Mortenson 10-16, 1-1 21; Hannah Stark 7-17, 4-5 20; Bones 4-10, 3-5 11; Schuler 4-8, 0-1 11; Peters 2-9. 1-2 5); RRC (Arkell 10-19, 3-4 24; Stavnes 7-14, 0-0 17; Rindfleisch 5-8, 2-2 12; Knutson 2-9, 0-0 6; Decock 1-4, 0-0 3; Hemmingsen 1-5, 0-0 3).

Rebounds: YME 30 (Bones 10; Mortenson 6); RRC 22 (Arkell 8; Hemmingsen 5).

Assists: YME 10 (Flores 4; Bones 3; Hannah Stark 2; Schuler 1): RRC 1 (Stavnes).

Vole: YME 12 (Schuler 6); RRC 5 (Stavnes 3).

MACCRAY 67, DB 19

CLARA CITY – The Dawson-Boyd women’s basketball team fell at MACCRAY 67-19 on Friday.

Kate Dahl led DB with seven points while Taylen Jorgenson and Allison Estling added four each. Ayiana Hastad led the rebounds with three while Chelsie Husby led the assists with one.

DB (0-6) will face KMS at home on Tuesday at 7.15pm

MACCRAY 67, DB 19

DB 12 7 – 19

MACCRAY 44 23 – 67

Score: DB (Dahl 3-3, 1-2 7; Jorgenson 2-6, 0-0 4; Estling 2-6, 0-0 4; Anderson 1-3, 0-2 2; Bartunek 1-3, 0 -0 2).

Rebounds: DB 9 (Hastad 3; Jorgenson 2).

Assists: DB 1 (Husby).

Flies: DB 4 (Estling).

Sleeping Eye 70, Wabasso 37

SLEEPY EYE – The Wabasso women’s basketball team fell to Sleepy Eye 70-37 on Friday.

Avery Carlson led Wabasso with 10 points while Bella Brand added nine and Kelsey Fischer and Ashlyn Daub each registered six. Brand led the rebounds with nine and assists with eight.

Wabasso (1-4) will face Lakeview at home today at 7.15pm

Sleeping Eye 70, Wabasso 37

Wabasso 13 24 – 37

Sleeping eye 35 35 – 70

Score: Wabasso (Carlson 4-10, 0-0 10; Brand 3-11, 0-0 9; Fischer 2-9, 1-6 6; Daub 3-4, 0-2 6; Frank 1-11, 2 -2 4; Hanna 1-2, 0-0 2).

Rebounds: Wabasso 25 (Mark 9; Fischer 7).

Assists: Wabasso 14 (Mark 8; Carlson 3).

Flies: Wabasso 8 (Mark 3; Carlson, Daub 2; Frank 1).

Boys basketball

MCC 76, Canby 66

SLAYTON – The Murray County Central boys’ basketball team beat Canby 76-66 on Friday.

Chant Mitchell led MCC with 20 points while Nate Kleven added 19, Christian Tentinger and Aidan Dierks each have 12 and Tanner Graphenteen has 10. Kleven led in rebounds with 12 while Graphenteen led in assists with six.

Ty Stoks and Dylan Houseman led Canby with 17 points apiece while Evan Weber added 10. Trevor Gray led the rebounds with five while Weber and Gray led assists with four apiece.

MCC (3-2) will face HBC on the road Tuesday at 7:15 p.m. while Canby (1-3) take on Lakeview on the road Tuesday at 7:15 p.m.

MCC 76, Canby 66

Canby 20 46 – 66

CMC 39 37 – 76

Scoring: MCC (Mitchell 9-10, 1-4 20; Kleven 9-15, 1-2 19; Tentinger 5-10, 1-3 12; Dierks 3-12, 5-6 12; Graphenteen 1-4, 8 -10 10, Paulzine 1-2, 0-0 3); Canby (Stoks 6-17, 2-3 17; Houseman 5-7, 2-2 17; Weber 4-15, 2-3 10; Gray 2-10, 5-5 9; Tol 2-9, 2-2 7; Ourada 2-2, 0-0 6).

Rebounds: MCC 41 (Kleven 12; Mitchell 10); Canby 20 (Gray 5; Weber, Stoks 4).

Helpers: MCC 16 (Graphenteen 6); Canby 14 (Weber, Gray 4).

Flights: MCC 9 (Mitchell, Dierks, Graphenteen, Kluis 2); Canby 21 (Weber, Stoks 4).

The latest news of the day and more in your inbox


Source link